ForumPortalliCalendarPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiPostimet e reja

Share | 
 

 Firmoset Kushtetuta e Kosoves

Shko poshtė 
AutoriMesazh
n0rche
SupermoderatorSupermoderator
avatar

Numri i postimeve : 183
Location : n'ShPiiiii
Registration date : 05/04/2008

MesazhTitulli: Firmoset Kushtetuta e Kosoves   Mon Apr 07, 2008 6:23 pm

Anėtarėt e Komisionit pėr hartimin e Kushtetutės kanė firmosur tė hėnėn nė njė ceremoni solemne dokumentin qė e kanė hartuar dhe tė cilin ia kanė dorėzuar pėr miratim faktorit ndėrkombėtar.
Kushtetuta e Republikės sė Kosovės pėrbėhet prej 40 kapitujve dhe 160 neneve dhe si e tillė e pėrcakton Kosovėn si republikė parlamentare, duke e avancuar rolin e Presidentit tė Kosovės i cili do tė jetė edhe komandant suprem i forcės sė sigurisė sė Kosovės, qė pritet tė themelohet brenda kėtij viti pas transformimit tė TMK sė.

Kosova me kushtetutė pėrcaktohet si shtet i qytetarėve tė saj, ku gjuhė zyrtare janė shqipja dhe gjuha serbe, kurse gjuha turke, boshnjake dhe ajo rome kanė statusin e gjuhėve zyrtare nė nivel komunal.

Kryeministri Hashim Thaēi ka pėrshėndetur nėnshkrimin e Kushtetutės duke u shprehur se dokumenti i ri pėrben vulėn e shtetit tė Kosovės.

”Kushtetuta ėshtė shpresa jonė pėr njė tė ardhme mė tė mirė. Kemi sakrifikuar gjatė pėr kėtė ditė. Kjo ėshtė vula e shtetit tė Kosovės, pasi kemi bėrė pėrpjekje tė mėdha pėr shtetin tonė dhe kjo kushtetutė ėshtė dinjiteti ynė”, tha Thaēi duke shtuar se “ka besim te shoqėria demokratike e Kosovės do ta respektojė atė.

Kushtetuta e Kosovės u hartua gjatė vitit tė kaluar, nė pritje tė zgjidhjes sė problemit tė Kosovės, por ajo u certifikua afro dy muaj pas shpalljes sė pavarėsisė sė saj.

Kushtetuta e re e Kosovės pritet tė nėnshkruhet edhe zyrtarisht pas certifikimit tė saj nga pėrfaqėsuesi i lartė i BE-sė, Peter Feith. Pas nėnshkrimit tė saj Kushtetuta i kalohet Kuvendit tė Kosovės pėr miratim, derisa pritet tė hyjė nė fuqi mė 15 qershor.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.noori-shala.tk
 
Firmoset Kushtetuta e Kosoves
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
www.Ks-team.co.nr :: Te ndryshme :: Lajmet ditore-
Kėrce tek: